Ako vybrať odporovou gumu?

Tréning založený na street WORKOUT alebo inom posilňovanie s vlastnou váhou má jednu nevýhodu. Vlastne dve. Prvá je, že musíte uniesť sami seba, čo je bohužiaľ pre mnoho ľudí, ktorí by radi s funkčným tréningom začali, veľký problém. To je ihneď na začiatku odradí, a to je škoda! Druhá nevýhoda prichádza postupom času - ako sa stávate silnejší a silnejší, prestane vám časom vaše telo ako prirodzená záťaž stačiť. Cesta za posúvaním svojich schopností na vyššie úrovne nebude naraz tak priama a v tréningu začnete postrádať inšpiráciu. V oboch prípadoch však existuje riešenie: pomôcky pre funkčné tréning!

Pomôcok, ktoré vám pomôžu dať telu nový impulz k progresu a oživí samotný tréning je dnes mnoho. Čo sa samotnej váhy týka, veľmi vhodnou voľbou je externá záťaž v podobne napríklad Kettlebell, ktorý zavesíte na opasok, či záťažové vesty. Ak však hľadáte skôr pomôcku pre spestrenie tréningu a naučenie tela novým veciam, rozhodne by ste nemali zabudnúť dva nástroje, ktoré sú podľa nás tým najvšestrannejším vybavením, ktoré by nemalo chýbať v arzenáli žiadneho workoutera (a nemyslíme len street workoutera). Tým sú gymnastické kruhy (o ktorých si môžete prečítať TU) a odporové gumy, o ktorých si povieme dnes.gumy

46-2

 
Čo je to odporová guma?

Odporová guma je z princípu úplne prostá pomôcka. Je to gumový pás so spojenými konci, ktorého charakteristickou vlastnosťou je elasticita. Čím viac gumu natiahnete, tým väčšia poskytuje dopomoc, poprípade kladie odpor. K dostaniu je na trhu bežne niekoľko variantov ponúkajúcich rôznou mierou odporu a teda aj rozmanité využitie. Jednotlivé druhy si popíšeme nižšie.


Na čo sú odporové gumy dobré?

Z charakteru gumy vyplývajú tri základné možnosti, ako ju využiť. Odpor pri naťahovaní sa môže hodiť podobne ako externý záťaž pri zvyšovaní náročnosti cviku alebo pri preťahovaní, kedy vás guma núti ísť stále ďalej a ďalej. Elastickú silu, ktorá vzniká natiahnutím, zase môžete využiť vo svoj prospech pri cvikoch, na ktoré nemáte zatiaľ dostatočnú silu napr. U zhybov alebo muscle-upov.

Odporové gumy sa od seba líšia nielen farbami, ale predovšetkým mierou odporu, ktorá je pri výbere zásadný. Na našom e-shope ponúkame hneď 8 variantov gúm so spojenými koncami, ktoré poskytujú najširšie pole uplatnenia. Výber závisí od troch faktorov:

  • Cvik / druh tréningu, na ktorý gumu aplikujete
  • vaša kondícia
  • vaša hmotnosť

Červená odporová guma (2,3 - 27 kg)

Červená guma má z našej ponuky najmenší odpor. Z toho dôvodu je tou najlepšou voľbou pre zvyšovanie mobility a flexibility (inak povedané preťahovanie), ktoré je s jej zapojením veľmi efektívna. Uplatnenie nájde aj pri predtréningové rozcvičke či ako nástroj pre kompenzačné cvičenia.

10000647-019


Svetlo modrá odporová guma (4,5 - 27 kg)

Táto guma má o niečo vyššiu spodnú hranicu odporu a rovnakú tú hornú ako guma červená. V praxi to znamená o niečo vyššiu tuhosť. Využitie je však takmer totožné.

10000647-018

Čierna odporová guma (6,8 - 29,5 kg)

Guma s len o trochu vyšším celkovým odporom než majú gumy predchádzajúce. Hodí sa pre preťahovanie aj rozohriatie pred tréningom. Veľmi dobrá je ale aj ako prídavný odpor pri mŕtvom ťahu, benchpressu či drepu. Do tréningu týchto cvikov vnesie nový impulzv podobe zvyšujúceho sa odporu vo finálnych fázach, čo môže viesť k zlepšeniu celkového precítenie svalov a následného progresu.Ze skúsenosti môžeme povedať, že sa radí medzi jedny z najuniverzálnejších odporových gúm.

10000647-017


Ružová odporová guma (11,3 - 36,3 kg)

Už pomerne tuhá guma, ktorú môžete využiť ako prídavný odpornapříklad pri cvičení klikov, ak vám už nestačí vaša telesná hmotnosť, či iných zaujímavých cvikov s vlastným telom. Guma má dostatočný odpor tiež pre pomerne slušnú dopomoc pri cvikoch ako sú dipy či zhyby, ktorú uvítajú fyzicky menej zdatní cvičenci. Ako napovedá farba, túto gumu by sme rozhodne odporučili ženám pre ich funkčné tréning!

10000647-016


Fialová odporová guma (13,6 - 40,8)

Guma stredného odporu, ktorá je pravdepodobne tou nejuniverzálnějšígumou v našej ponuke. Uplatnenie nájde ako pri strečingu väčších partií, kde je potrebné vyššieho odporu, tak pri potrebe dopomôcť pri zhyboch, kľučkách na bradlách a iných cvikoch. Veľmi efektívne sa javí jej využitie ako prídavného odporu pri kľučkách, drepoch (bez činky), drepoch na jednej nohe a podobne. Túto gumu možno všeobecne odporučiť všetkým.

10000647-015Zelená odporová guma (22,7 - 54,4)

Tu sa už dostávame k tuhším gumám. Zelenú gumu odporúčame obvykle silnejším jedincom, ktorí chcú zvýšiť náročnosť základných cvikov a dosiahnuť intenzívnejších sérií. Klik s týmto odporom nie je hardcore, ale dokáže už pekne zakúriť! Ak sa chcete naučiť muscle-up, front lever či iný prvok technicky správne a efektívne, zelená guma vám poskytne pomerne veľkú podporu! Pre tých, čo sa chcú naučiť zhybov, sa jedná o jasnú voľbu.

10000647-014

Tmavo modrá odporová guma (27,2 - 68,04)

Kde odpor najmäkších gúm končí, tam odpor tmavo modré gumy začína. Toto je už ťažký kaliber, ktorý dokáže plne uniesť hmotnosť cvičencov do 68 kilogramov! Čo to znamená? Znamená to, že ak ste o niečo ťažšie, než dokážete vlastnou silou uniesť, ale napriek tomu chcete robiť zhyby, dipy a muscle-upy, táto guma je pre vás správnou voľbou! Pomôže vám niesť kilá navyše, ktorá vás ťaží, a krôčik po krôčiku tak zlepšovať svoju kondíciu aj techniku.

10000647-013


Oranžová odporová guma (31,75 - 77,11 kg)

Najsilnejšie guma, ktorú nájdete na našom eshope. Túto variantu budú potrebovať buď tí najsilnejší, ktorí by ostatné gumy popretŕhali (s tým sme sa však ešte nestretli), alebo ľudia váhy nad sto kíl, ktorí s cvičením začínajú. S potrebnou dávkou vedomostí ako gumu používať dokáže v mnohých prípadoch naozaj pomôcť postupne sa naučiť používať svalstvo a vybudovať základné partie. Príkladom môže byť pomoc s jednoduchým vešaním sa na hrazde, ktoré je úplným základom, ktorý by mal bez problému zvládať každý, avšak pre obézneho človeka môže byť veľkým problémom.

10000647-012


Poďme si uviesť niekoľko konkrétnych príkladov výberu gumy:

Žena - 55 kg, cvičí asi rok, požiadavky: zvýšenie mobility a flexibility, prípadne využitie gumy pre zefektívnenie niektorých cvikov Odporúčanie: čierna guma, prípadne kombinácia červenej a čiernej

Žena - 65 kg, cvičí v posilňovni, ale iba na strojoch, požiadavky: zameranie sa viac na posilňovanie s vlastnou váhou tela (a teda využitie gumy pre rozšírenie zásobníka cvikov, prípadne dopomoc pri náročných cvikoch) Doporoučení: fialová alebo zelená odporová guma

Žena - 75 kg, s cvičením začína, požiadavky: pomoc pri cvikoch s vlastnou váhou, rozšírenie zásobníka cvikov, zaujímavý tréning Odporúčanie: zelená odporová guma ako dopomoc a ružová odporové guma pre klasické posilňovanie napr. Priťahovanie gumy k pásu, mŕtve ťahy s gumou.

Muž či žena - cvičí v posilňovni asi rok, stredne pokročilý (á), požiadavky: intenzifikácia tréningu pri mŕtvom ťahu a benchpressu, mobilita a rozohriatie pred tréningom Odporúčanie: červená + čierna gúm

Muž - 70 - 85 kg, stredne pokročilý, požiadavky: prídavný odpor pri kľučku a drepe na jednej nohe, tréning muscle-upu, prípadne preťahovanie Odporúčanie: fialová guma

Muž - 90 kg, fyzicky pomerne zdatný, ale začiatočník vo funkčnom tréningu, sám urobí pár technicky nesprávnych zhybov, požiadavky: dopomoc pri zhyboch a kľučkách na bradlách Odporúčanie: fialová alebo zelená odporová guma

Muž - 110 kg, úplný začiatočník, požiadavky: začať vôbec cvičiť a uniesť svoje telo Odporúčanie: oranžová odporová guma ako dopomoc a červená odporové guma pre rozohriatie, kompenzačné cvičenia


Záver


Krása odporových gúm sa skrýva v jednoduchosti. Hoci sa jedná o prostú, ľahkú a odolnú vec, mohli by sme túto pomôcku nazvať moderne smarttool. Prečo? Práve kvôli meniacemu sa odporu. Či už gumu používate pre zvýšenie mobility, ako externý záťaž alebo pomoc pri náročných cvikoch, guma vždy hrá do noty vašich cieľov. Rastúce odpor vás núti vymáčknuť zo seba všetko pri doťahovaní mŕtveho ťahu alebo vytlačeniu kľučku a pri preťahovaní vám nedovolí sa flákať. Klesajúci odpor pri dopomôcť sa zase postará o to, aby ste nespoliehali len na gumu, ale aj na vlastnú silu! Je to v podstate parťák, ktorý vám systematicky pomáha s tréningom a vojde sa do batohu! A preto sa oplatí ho so sebou nosiť. Ako zaujímavý tréning vám pripraví, záleží len na vás, pretože fantázii sa medze nekladú!

Dúfame, že sme vám pomohli s výberom vašej odporové gumy. V prípade akýchkoľvek otázok sa na nás neváhajte obrátiť. V najbližších troch článkoch si rozoberieme jednotlivé druhy využitia odporových gúm a ukážeme a vysvetlíme si aj niektoré konkrétne aplikácie. Ako prvý je v pláne téma odporové gumy čoby pomocníka.