Porovnanie švihadiel - ktoré si vybrať?

Hoci je to primitívna pomôcka, aj švihadiel je na trhu mnoho a človek si s ich výberom nemusí vedieť dať rady. A preto sme tu my, a my vám poradíme! :)

Švihadlá dopĺňajú inventár základného športového vybavenia každého športovca. Svoje miesto určite nájdu pri každej rutinnej rozcvičke na zahriatie a perfektne fungujúna zvyšovanie kondície tela, vytrvalosti, dajú sa použiť v rámci HIITu. Skoky cez švihadlo zapojujú do práce ako ruky, tak aj nohy (predovšetkým lýtka), ale aj brušné svaly. Šetria pritom kĺby, a podporujú činnosť kardiovaskulárneho systému a sú jednoznačne skvelé pri snahe schudnúť a dostať sa do formy.

Švihadlámôžeme najjednoduchšie rozlíšiťpodľa materiálu lana, ktoré ovplyvňuje vlastnosti švihadla najvýznamnejšie. Najčastejšiedostupné sú:

  • gumové (PVC)
  • kožené
  • pletené z polypropylénu (alebo bavlny)
  • oceľové potiahnuté nylonom
  • špeciálne (so závažím)

PVC lanká

Lanká z PVC sú najľahšie, a tým pádom sa dá povedať, že aj najpomalšie. Abyste dosiahli rýchlych skokov, musíte sa relatívneveľa snažiť, a preto sú tieto švihadláskôr pre začiatočníkov. Rukovätitýchto švihadiel sú väčšinou z veľmi ľahkého plastu, takže celé švihadlo váži doslova pár gramov. V našejponuke nájdete:

gumové lanko2

Kožené lanko

Kožené švihadlo je originál! Koža má poriadny švih a veľa vydrží, navyše vyzerá štýlovo. Pokiaľ nemáš záujem o lacno vyzerajúci kus plastu, ale potrpíš si na kvalitu, potom určite odporúčame toto švihadlo, ktoré má navyše ložiská, takže poslúžiaj náročným skokanom!

kožená

Polypropylénové (bavlnené) lanko

Polypropylén je veľmi pevný materiál, a to isté platí o švihadlách z neho vyrobených. Lanka sú tenšie, švihadlá rýchlejšie. Povedzme taká stredná trieda, cena stále rovnako priaznivá. Vyberajtepodľa komfortu rukovätí, niektoré môžu mať dokonca ložiskové uchytenie, čo saurčite hodí!

Poznámka: Tieto lankású často chybne označené ako bavlnené (pretože sa tiež jedná o priadzu)

polypropylen_1

Oceľové lanko

Toto je už kategória rýchlostných švihadiel. OceľováOceľové lankású väčšinou potiahnuté nylonom alebo iným plastom, aby prípadný zásah prstovna nohetak veľmi nebolel (aj tak bolí). Lanko je ťažšie a naozaj rýchle. Základné švihadlá s oceľovým lankom majúľahké plastové rukoväti, jednoduché nastavenie dĺžky, sú lacné a veľmi skladné. Odporúčame prakticky ktorékoľvek!

ocelová2 

Švihadlá s ložiskami

Niektoré rýchlostné švihadlá určenéna frekventované skákanie a crossfit majú navyše ložiskové uchytenie laniek v rukovätiach. To zmenšuje odpor pri točení, a tým pádom zvyšuje rýchlosť skákania. Ak vám nevadí si priplatiť, švihadlá s ložiskamisú skvelou voľbou! Napríklad toto švihadlo HMS na našom eshope alebo akékoľvek iné z kategórie švihadiel s oceľovými lankami, viď vyššie (okremSharpShape).

HMS crossfit

Švihadlá so závažím

Ak chcete švihadlo „na mieru“, vyskúšajte švihadlá s rôznou záťažou. Závažia sú uložené buď v rukovätiach alebo v lepšom prípade v samotnom lanku. To umožňuje skokanovi vybrať si švihadlo, ktoré presne sedí jeho potrebám. Z našejponuky má odnímateľné závažie v rukoväti toto švihadlo.

SK17

Švihadlá s počítadlami

Nebaví vás počítať preskoky? Niektoré švihadlá disponujú mechanickým či digitálnym počítadlom otočení v jednej z rukovätí. Tieto švihadlá bývajú skôr pre začiatočníkov, pretože pokročilým pri preskokoch počítadlo skôrzavadzia a narušuje rovnováhu švihadla. Hľadaj v švihadlách s plastovým/polypropylénovým lankom ale priamo tu.

 5738

Stále nemáte favorita?

Švihadlo pre deti – klasické jutové, PVC alebo polypropylénové lanko kvôli bezpečnosti. Deti poteší aj počítadlo, a preto odporúčame toto ľahké švihadlo od HMS.

Inak v drvivej väčšine prípadov za nás určite nesklame švihadlo s oceľovým lankom, prípadne švihadlo so závažím. Skvelou a univerzálnou voľbou je toto švihadlo, ktoré je skladné, dostatočne rýchle, jednoducho nastavíte dĺžku lanka a stojí pár eur. Ak chcete skákať často, potom určiteaj s ložiskami – toto švihadlo s hliníkovými úchytmi bude skvelá voľba. Pozor – ak skáčete výhradne bosý, oceľovým lankom po palci to naozaj bolí!

Tým FUBO